همسر دریانورد کیست؟

این روزها همه ما از سختی های بی پایان دریانوردان سخن راندیم؛ کار به رنج ها و مشقت های بیشمار همسران دریانورادن که برسد نه تنها از بیان آن در میمانیم بلکه باور خواهیم کرد همسر یک دریانورد بودن به همان اندازه سخت است که دریانورد بودن دشوار است.

براستی این موجودات دوست داشتنی، مهربان، صبور، همراه، همدل، استوار، مستقل، بی باک و بزرگ چه خصوصیت هایی دارند که آنها را از تمام بانوان متمایز میکند؟ و این تمایز را به جایی میرسد که کسی حاضر نیست حتی در نقش همسر دریانورد باشد مگر اینکه عاشق یک دریانورد باشد.

دریانورد شب به خانه برنمیگردد، فرزندش را ماه ها در آغوش نمیگیرد، از ساده ترین نیازهای یک انسان اجتماعی محروم میشود، در سخت ترین شرایط و با بدترین تهدید های بین المللی کار میکند. با مخرب ترین مواد و محموله دست و پنجه نرم میکند، با یک ماده و تبصره حقوقش را پایمال میکنند؛ کمی که حواسش از خودش پرت شود به کلکسیونی از امراض دچار میشود…
آری سفری که نه آغازش آسان است و نه پایانش پایانی روحنواز…

با وجود این همه سختی اگر از یک دریانورد بپرسید سخت ترین قسمت کار شما کجاست نه از دریای توفانی و دریازدگی چیزی میشنوید، نه از دزدان دریایی و نه از گرما و سرمای بیش از حد!
فقط یک چیز قصه ی دریا را برایشان سخت و طاقت فرسا میکند.
آری دلتنگی..!
حالا به این نتیجه رسیده ایم که دریانورد بودن سخت است؛ بگذارید بگویم سخت تر از دریانورد بودن، همسر یک دریانورد بودن است.

در غیاب دریانورد، تمام بار مسئولیت یک زندگی بر شانه های همسر دریانورد سنگینی خواهد کرد، بگذارید ساده بگویم او باید جای خالی دریانوردش را پر کند. در کنار آن باید دوری و دلتنگی دریانوردش را تاب بیاورد و تحمل کند. دریانورد بودن بیش از این که زور بازو بخواهد، دلی بزرگ و صبور را میطلبد چیزی که همسر یک دریانورد آن را به آسانی به دست نیاورده است؛ برایش اشک ها ریخته، جانفشانی ها کرده؛ بغض های زیادی را در گلو فرو برد، سالگردها و مراسمات زیادی را از دست داده، نگاه ها و حرف های زیادی را تحمل کرد تا همچون یاقوت تراش خورده ای؛ نمادی از دلیری و رشادت برای زنان سرزمینش باشد.

بزرگترین سختی برای همسر یک دریانورد روبرو شدن با ناشناخته هاست؛ او منتظر شنیدن صدایی از دریادلش است و شاید روزها و هفته ها به دلایل مختلف از شنیدن همین صدا هم محروم باشد.

زیباترین اخلاقش او را از همه همنوعانش متمایز میکند؛ چون به وصال رسید، نه تنها گله و شکایتی از روزهای سخت هجران نمیکند؛ بلکه سختی ها را در آغوشش خلاصه میکند و سر بر سینه ی دریانوردش میگذارد و به صدای امواج دریا گوش میکند…
این لحظه برای همسر یک دریانورد بزرگترین پیروزی ممکن تلقی میشود.

آری حتی تصورش هم آسان نیست که همسر دریانورد باشی مگر اینکه عاشق باشی…

درود به تمام مادران و همسران دریانورد؛
زنان بزرگی که دریا هم مقابل عظمت شان زانو میزند!

به قلم: مدیر کانال دریایی سی تایم تقدیم به تمامی مادران و همسران دریانورد