⚜میر مُهَنّا بن نصر بن حمد زعابی سلیمی
(۱۱۴۸ – ۱۵ ذیقعده۱۱۸۲ قمری/ ۱۱۱۴ – ۵ فروردین ۱۱۴۸ خورشیدی)
(به لاتین: Mir Mahenna)از قبیله عربی زعاب ساکن بندر ریگ بود، او حاکم عرب و به توصیف غربی‌ها «دزد دریایی» خلیج‌فارس در زمان زندیان ایران بود که با هلندی‌ها در خلیج فارس جنگید. مهمترین کار او شکست هلندی‌ها و بیرون راندن آنان از جزیره خارک بود.

Image result for ‫میر مهنا‬‎
��پدر میر مهنا، میر ناصر نام داشت که در واپسین سال‌های فرمانروایی نادرشاه افشار، حاکم بندر ریگ و رود حلّه وجزیره خارگ بود. میر ناصر شیعه‌مذهب و اهل ایران و نام خانوادگی‌اش زعابی بود. نیاکان وی از جلفار عمان به بندر ریگ مهاجرت کرده بودند. میر ناصر با دختری ایرانی و شیعه ازدواج کرد. میر مهنا در نوزده‌سالگی پدر و مادر خود را به قتل رساند.��میر مهنا حاکم مستقل بندر ریگ شهرستان گناوه بود که به راهزنی دریایی از بیگانگانی که قصد ورود به ایران را داشتند می‌پرداخت.

او با وجود هلندی‌ها، انگلیسی‌ها، عرب‌ها و بیگانگانی که قصد تصرف و تکه‌تکه کردن ایران را داشتند به شدت مخالف بود و قصد یک پارچه کردن جنوب و تمامی ایران را داشت.او بار دیگر در سال ۱۱۴۵ به خارگ حمله کرد و ۵۸ هلندی و ملوان بومی را اسیر کرد.

او در سال‌های ۱۱۷۵–۱۱۷۶ قمری به راهزنی در خشکی پرداخت و اموال مردم را در مسیر راه بوشهر به شیراز به چپاول برد.

��والی بغداد در سال ۱۱۸۲ (قمری) میر مهنا را به قتل رساند. صادق خان زند به اعتراض این عمل به بصره لشکر کشید و آنجا را تصرف کرد.

✔️در ایران یک بازی ویدئویی دربارهٔ زندگی وی ساخته شده‌است. امروزه جزیره‌ای غیرمسکونی در خلیج فارس جزیره میر مهنا و بندری در جزیره کیش به نام او نامیده شده‌است.

Image result for ‫میر مهنا‬‎
عکس مربوط به بازی میرمهنا می باشد (حفظ کپی رایت)

حسین زارعی نویسندهٔ اهل بوشهر (شهرستان گناوه) نمایش نامه‌ای با نام «تعزیه اشباح بر دریای پارس» با موضوعیت زندگی میر مهنا به رشته تحریر درآورده است. حیدر مظفری این نمایش نامه را کارگردانی کرده است که در سی و یکمین جشنواره بین‌المللی فجر به روی صحنه رفت.

��جزیره میرمهنا، جزیره غیرمسکونی:

 جزیره میر مهنا بوشهر
این جزیره در برابر کرانه‌های جنوبی بندر ریگ واقع شده است. انگور و انجیر این جزیره از قدیم معروف بوده‌است. درخت کُنار بزرگ و تناوری به نام کُنار میرمهنا در این جزیره وجود دارد و گنبدی موسوم به قدمگاه امیرالمؤمنین نیز در این جزیره هست.این جزیره به نام همین سردار محلی که به کریم خان زند و هلندیان حمله می‌کرد یعنی میر مهنا نام گذاری شده‌است.

برنامه‌هایی برای تبدیل این جزیره به منطقه نمونه گردشگری در دست اجرا است.

��خانواده دریایی سی تایم
https://t.me/joinchat/AAAAAEGBYJ2q9Ks7cEibsA 
سی تایم
�� @Seatime ��